Jak często się rozciągać, żeby efekty przyszły jak najszybciej?

Jak często? No pewnie, że jak najczęściej.

Ale co to znaczy?

Wszystko zależy od Waszych celów treningowych.? Jeśli potrzebujecie powiększyć zakres ruchu i nie koliduje to z innymi rodzajami aktywności, które są Waszym priorytetem, ➡️jak najczęściej⬅️ może oznaczać:
✔rozciąganie się każdego dnia, kiedy Wasze ciało czuje się gotowe do roboty CZYLI
✔z uwzględnieniem czasu na REGENERACJĘ!

Może to oznaczać np rozciąganie 6x w tygodniu z jednym dniem na odpoczynek, albo 1x w tygodniu z 6 dniami na regenerację (choć zapewne większość ludzi mieści się gdzieś pomiędzy ?)

Oczywiście zazwyczaj rozciągania potrzebujecie z jakiegoś powodu (z powodu innych Waszych aktywności) – wtedy to “jak najczęściej” może zmniejszyć się o te inne Wasze treningi (jeśli np zrobienie dwóch w ciągu dnia to za dużo) oraz potrzebną po nich regenerację.

No więc jak to zrobić, żeby efekty przyszły jak najszybciej?
✔Warto dobrać częstotliwość wszystkich aktywności do swoich możliwości,
✔ ćwiczyć mądrze – czyli szukać takich rozwiązań, które przede wszystkim pomogą rozprawić się z naszymi codziennymi problemami motorycznymi (nie oszukujmy się, każdy jakieś tam ma) i na solidnych fundamentach i znajomości własnego ciała budować dalej. Dlaczego tak? No choćby dlatego, żeby
✔unikać kontuzji, które na pewno nie przyspieszają naszej pracy. Warto też
✔pamiętać o regeneracji, bo powtarzając nawet najlepsze ćwiczenia na przemęczeniu efekty będą często odwrotne!☠

No dobra, to ile czasu zajmie taka praca, żeby widzieć efekty? Te drobne widoczne są często nawet z treningu na trening. To nimi powinniśmy się najbardziej cieszyć. Tymi mało spektakularnymi, za to jakże potrzebnymi mikro kroczkami do przodu. Z czasem z tych kroczków utworzy się całkiem długa ścieżka!

Pracując w ten sposób idziemy do przodu najszybciej jak to dla każdego z nas możliwe. Ale ten czas będzie DLA KAŻDEGO INNY i bardzo dobrze! Nadmierne pospieszanie efektów może prowadzić do kontuzji, a na pewno jeśli nasz organizm odczytuje je jako coś inwazyjnego – będzie się przed nimi bronił i efekty szybko będą się cofać.