Czy każdy może zrobić szpagat?

Miednica i biodra u normalnie zbudowanych osób zazwyczaj mogą umożliwić osiągnięcie zakresu 180 stopni. Na pewno łatwiej i szybciej można zobaczyć postępy zaczynając treningi jako dziecko, jednak później jest to nadal możliwe. Z biegiem lat ciało dostosowuje się do prowadzonego przez nas trybu życia. W tych czasach aktywność fizyczna, jej jakość i częstotliwość, pozostawiają często sporo do życzenia, siedzący tryb życia, poziom stresu, ogólne przestymulowanie organizmu, niewłaściwa dieta, itd, wpływają niekorzystnie na nasz wzorzec ruchowy. Jeśli jesteśmy w stanie tolerować towarzyszący nam na co dzień ból, (przecież nie jest taki straszny) nazywamy go “normalnym”. Na to, jak funkcjonuje nasz układ ruchu wpływa wszystko, m.in. pozycja stojąca, siedząca, to, ile, jak i na czym śpimy, jak się odżywiamy, na ile zwracamy uwagę, czy ciało pracuje równo (np: większość z nas jest albo prawo albo leworęczna, a to już powoduje różnice między stronami). Jeśli ignorujemy symptomy oznaczające problem z poruszaniem się w jakimś zakresie, może to prowadzić do zwyrodnień, a w wyniku tego możliwości naszego ciała, podobnie jak po wypadkach lub w wyniku ingerencji chirurgicznych mogą się trwale zmienić. Ale nawet wtedy nie oznacza to, że “nic nie da się zrobić”.

To, na ile dbamy, żeby wyrównać dysbalans mięśniowy, przywrócić mięśniom świadomość ich funkcji w ciele, jest istotne z punktu widzenia rozpracowywania blokad, pomaga obniżyć nadmierne napięcie mięśniowe tam, gdzie ono występuje, a to już samo w sobie zwiększa zakres ruchu. Regularne treningi i wizyty u fizjoterapeuty z pewnością mogą nas znacząco przybliżyć do celu. Jeśli zadbamy o optymalny tryb życia i regularną, właściwie dobraną aktywność, marzenia o szpagatach mogą się spełniać niezależnie od wieku.

Podsumowując – szpagat w większości przypadków, z punktu widzenia budowy ciała, może być osiągalny. Jednak to normalne, że będzie wymagał porządnych podstaw, ciągłej pracy nad poprawą techniki, oraz, że jednym będzie łatwiej, a innym dużo trudniej. Za to, w sprzyjających okolicznościach, może zostać z nami na długie lata!