Rodzaj rozciągania: statyczny aktywny

Charakterystyka: wydłużamy grupę lub grupy mięśni statycznie (pozostając w jednej pozycji), jednocześnie utrzymując napięte mięśnie antagonistyczne (takie, które pełnią w ciele przeciwną funkcję). Aktywując w ten sposób odruch zwany hamowaniem zwrotnym, dodatkowo pomagamy rozluźnić rozciąganą grupę mięśni.

+ Stretching statyczny aktywny może być pomocny w rozluźnianiu spiętych mięśni oraz w stretchingu ekstensywnym. Wpływa pozytywnie na kontrolowanie zakresu rozciągania, odpowiednio intensywna aktywacja antagonistów będzie także mogła pomagać w stabilizowaniu stawów. Dodatkowo może mieć też pozytywny wpływ na technikę ruchu (np. pomagając zmniejszać tendencję do mikro ugięcia w kolanie podczas rozciągania grupy kulszowo goleniowej). Intensywność rozciągania 5-8 /10, intensywność napięcia mięśni antagonistycznych dopasowana do rozciągania, nie więcej niż 8/10. Może mieć niewielki wpływ na zmianę wzorca ruchowego w pożądanym kierunku.

– Należy uważać na napinanie mięśni prostowników prowadzące do pełnego wyprostu w stawie (np. napinanie mięśni czworogłowych podczas rozciągania grupy kulszowo goleniowej) – przy niestabilnościach i tendencji do przeprostów może to być bolesne i kontuzyjne (w w/w przypadku dla stawu kolanowego) i nie jest to wskazane. W takich sytuacjach dodatkowo należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy stawu/ćwiczenia stabilizujące.