Rodzaj rozciągania: izometryczny

Charakterystyka: wydłużamy grupę lub grupy mięśni statycznie (pozostając w jednej pozycji), jednocześnie oporując – utrzymując napięte mięśnie, które są rozciągane. Np. na zdjęciu rozciąganie dedykowane jest grupie kulszowo goleniowej, zatem tą grupę staramy się także napiąć, naciskając nogą na pasek.

+ Stretching izometryczny pomoże w nauce kontrolowania dalekich/końcowych zakresów ruchu, co może znacząco poprawić wykorzystanie zakresów w praktyce (w tańcu, jodze, gimnastyce), jednocześnie zmniejszając ryzyko kontuzji. Odpowiednio intensywna aktywacja mięśni będzie także mogła mieć pozytywny wpływ w stabilizowaniu stawów. Intensywność rozciągania 6-8 /10, intensywność napięcia mięśni dopasowana do rozciągania, nie więcej niż 8/10. Może mieć niewielki wpływ na zmianę wzorca ruchowego w pożądanym kierunku, może pomóc osobom z hipermobilnością w zwiększaniu uczucia komfortu w dalekich zakresach (jako jeden z elementów zbilansowanego treningu wzmacniającego i poprawiającego stabilizację).

– Intensywność rozciągania wzrasta skokowo wraz z napięciem mięśni! Żeby uniknąć przeciążenia, oporowanie warto zaczynać będąc w około 60-70% posiadanego zakresu i tylko jeśli tolerancja na to pozwala, delikatnie zwiększać zakres. U osób hipermobilnych warto rozważyć wykorzystanie nawet poniżej 50% posiadanego zakresu ruchu, żeby zostać w granicy strefy komfortu.