Nie możesz pójść do fizjo?

Są tez inne opcje, które pomogą Ci poczuć się lepiej we własnym ciele. I nie wydasz ani złotówki!

  • Pracuj nad oddechem. Tak, wiem, że wszyscy oddychamy. Ale jak zwykle sęk w tym nie CO ale JAK. Obserwuj pracę przepony, żeber, pępka, klatki piersiowej. Oddychaj w dół brzucha, w żebra, pod obojczyki. Na początku rób to w leżeniu, z ugiętymi nogami. Zwróć uwagę na tempo, głębokość oddechu, zobacz, gdzie powietrze pompuje się łatwiej, a gdzie trudniej.
  • Wygrzeb jakąś piłkę (tenisową, albo zabierz tą, którą bawi się pies). Użyj jej jak piłki do rolowania. Znajdź spięte mięśnie i oprzyj na niej tą część ciała. Przytrzymaj chwilę, oddychaj, nie przesadzaj z intensywnością. Obserwuj. Poczuj, czy po chwili napięcie nieco ustępuje? Powtórz za dzień lub dwa.
  • Zadbaj o sen. Nie tylko jego długość, ale i jakość. Może pomoże relaksująca muzyka przed zaśnięciem? A może wolisz dokładniej wyciszyć i wyciemnić pokój?
  • Pomyśl, czy uda Ci się zredukować ilość codziennego stresu? A może da się wrzucić dodatkowe kilka minut przerwy w codziennych obowiązkach?
  • Przyjrzyj się miejscu Twojej pracy. Czy możesz zrobić coś, żeby było Ci w nim lepiej? Może podnieś/opuść monitor albo krzesło?
  • Zwróć uwagę na to co jesz. Jeśli to możliwe, wybieraj produkty mniej przetworzone, czytaj składy. Jeśli jest tam sporo dziwnych nazw, poszukaj podobnego produktu, ale z prostszym składem.
  • Mów sobie miłe rzeczy. Czy jesteś ideałem? Na pewno nie! Nikt nie jest i to jest ok. Pamiętaj, tylko Ty wiesz, ile było trzeba się napracować, żeby dojść tu gdzie jesteś. Doceń to! Kawał roboty za Tobą!

Te napięcia, które czujesz w ciele, to m.in. kwestia błędów w utrzymywaniu prawidłowej pozycji, może zbyt małej (a czasem zbyt dużej) ilości aktywności fizycznej, ale też np. ciągłego przebodźcowania, któremu jesteśmy poddawani od dziecka i który ma wpływ na autonomiczny układ nerwowy, a ten z kolei na układ ruchu.

No i generalnie jako jedna z wielu dobrych opcji, rozważ też pójście do fizjo. Wiele z nas będzie miało taką możliwość nawet na NFZ albo w ramach posiadanych pakietów medycznych.