Pozbądź się mrowienia w ręce

Nerwy unerwiające kończynę górną mają swój początek w dolnej połowie odcinka szyjnego kręgosłupa aż do pierwszego kręgu piersiowego.

Mrowienie w ręce może być spowodowane m.in. problemami z kręgosłupem miedzy C5 a Th1, spięciami mięśni, które powodują ucisk na nerw, albo… intensywnym treningiem.

Możemy pracować nad jego zmniejszeniem i wyeliminowaniem dbając o kręgosłup na tej wysokości, zmniejszając napięcia mięśni (najlepiej od razu udać się do doświadczonego fizjoterapeuty!)

Jak rozpoznać, który to nerw kończyny górnej?

  • Jeśli czujesz mrowienie na grzbiecie dłoni, na grzbiecie kciuka, palca wskazującego i grzbietowo po wewnętrznej stronie palca środkowego, Twoje bodźce pochodzą od nerwu promieniowego.
  • Jeśli czujesz mrowienie na spodzie dłoni, kciuka, palca wskazującego, środkowego, po spodniej, wewnętrznej stronie palca serdecznego oraz na samych czubkach kciuka, palca wskazującego i środkowego od strony grzbietowej, to ich sprawcą jest nerw pośrodkowy.
  • Jeśli mrowi zewnętrzna część dłoni, mały palec, palec serdeczny od strony grzbietowej lub jego zewnętrzna część od spodu oraz środkowy palec grzbietowo, po stronie zewnętrznej, to przyczyna leży po stronie nerwu łokciowego.